Łojotok to schorzenie polegające na nadczynności gruczołów łojowych skóry głowy. Nadmierna praca gruczołów łojowych często jest spowodowana działaniem androgenów (hormonów męskich), nieodpowiednią dietą lub zbyt częstym myciem skóry głowy.
Zbyt częste usuwanie płaszcza hydrolipidowego skóry za pomocą agresywnych detergentów zawartych w szamponach powoduje pobudzenie pracy gruczołów łojowych do pracy i szybkiego odbudowania płaszcza. Nadużywanie suszarek, lokówek, prostownic, częste przegrzewanie skóry, przebywanie w suchych i ciepłych pomieszczeniach również może doprowadzić do nadczynności gruczołu łojowego. Łojotok natomiast bardzo często prowadzi do nadmiernego wypadania oraz scieńczenia włosów.
W celu skutecznego zlikwidowania łojotoku zaleca się wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej, która reguluje nadmierna pracę gruczołów łojowych jak również konsultacje
z lekarzem endokrynologiem czy też ginekologiem w celu wykluczenia przyczyny hormonalnej.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS) jest problemem o podłożu wieloczynnikowym. Wczesne objawy to łojotok skory głowy,oraz nieprawidłowy jego skład. Następnie nawarstwiające sie tluste strupy,występuje stan zapalny,włosy ulegają znacznemu przerzedzenia. Ogniska rumieniowo-złuszczające przechodzą na przylegająca skore nieowłosioną, głownie czoło, okolice zauszne, brwi i nos. Do jego rozwoju mogą prowadzić rownież zaburzone pH skóry, zbyt intensywne namnażanie się grzybów drożdżopodobnych na skórze głowy, obniżona odporność organizmu, zaburzenia hormonalne. Schorzenie to bardzo często jest problemem przewlekłym o różnej intensywności nawrotów. ŁZS charakteryzuje sie sezonowością; częste są nawroty jesienią i zimą.
Nasilona postać łojotokowego zapalenia skóry głowy wymaga leczenia dermatologicznego. Odpowiednia pielęgnacja domowa specjalistycznymi dermokosmetykami oraz wspomagające zabiegi wykonywane w gabinecie trychologicznym zapobiegają nawrotom
i pozwalają na utrzymanie skóry głowy w dobrej kondycji.