Łuszczyca to jeden z dużych i powszechnych problemów zdrowotnych. Nawet jeśli łuszczyca uzewnętrznia się na skórze, na której występują symptomy, podstawowa przyczyna tej dolegliwości- jak wykazują badania naukowe- jest bardzo złożona.
Łuszczyca skóry głowy to choroba w której dochodzi do zaburzenia proliferacji (podziału) komórek naskórka. W normalnym cyklu naskórka, komórki warstwy podstawnej dzielą się co 28-30 dni, w przypadku łuszczycy podziały następują już co 4 dni co prowadzi do tworzenia się na skórze głowy zlewnych ognisk, pokrytych grubymi łuskami. W rozwoju łuszczycy biorą udział czynniki zarówno genetyczne jak i środowiskowe. Nawroty objawów łuszczycy skóry głowy wymagają leczenia dermatologicznego.
Wykwitem pierwotnym przy łuszczycy jest grudka barwy czerwonobrunatnej,wyrażnie odgrodzona od otoczenia. Wczesne zmiany to drobne grudki wielkości łebka od szpilki od 1cm do 2 cm.
W momencie uzyskania remisji choroby zaleca się pielęgnację w gabinecie trychologicznym , która ma postać zabiegów nawilżająco-łagodzących , zapobiegających nawrotom choroby. Profilaktyka nawrotów zmian łuszczycowym obejmuje również odpowiednią dietę jak i unikanie czynników wyzwalających objawy.